Nejčastěji kladené dotazy:

 

  • Píchá ježek bělobřichý?

Za normálních okolností umí ježek bělobřichý bodlinky dokonale sklonit a tudíž pak nepíchá, pokud se ho tedy nesnažíte proti srsti hladiti :). Naopak je to docela příjemný zážitek. A taková srst na bříšku, to je teprv překrásně heboučká záležitost ;). Tak se ježeček chová, pokud je dobře naladěný a tedy nevystresovaný, pokud není příliš rozladěný z nějakého jiného důvodu (stává se to například při quillingu (= měnění bodlinek), protože v té chvíli nebohá kaktusátka svrbí každá bodlinka na kůži a navíc jsou všechny bodlinky v ten okamžik velice přecitlivělé), když brání mladé a často také ze začátku, než se ochočí.

 

  • Jsou ty bodlinky skutečně ostré?https://hebhogs.files.wordpress.com/2010/06/1922010_2116362121f_hedgehogspin.gif

Ale jistěže jsou :) Ale jak jsem již zmínila výše, pokud jsou položené, ubližovat si o ně určitě nebudete ;)


Setkala jsem se dokonce i s přesvědčením, že přeci musí být zaručeně tupé, když se o ně dotyčný nezranil. Věru tak to není a přikládám obrázek k doložení. A komu to nestačí, může si ode mě vypůjčit vypadlou bodlinku a nechat se s ní ďobnout do kůže. Velice ráda budu Vaší radosti z cesty k novému poznání odborně asistovat. O:-)

(obrázek převzat z https://hebhogs.wordpress.com/is-an-aph-the-pet-for-you/)

 

  • Má ježek bělobřichý blechy?

A odkudpak by je měl přesně mít? :) Ježek bělobřichý je už po generace tvor chovaný v zajetí (import už je v jejich případě skutečně jen velmi ojedinělý) a tudíž je na tom s blechami zhruba stejně jako třeba morče. Blechy, nebo jiné ektoparazity může ježek chytit od dalších domácích mazlíčků, ale i pak existují ověřené přípravky, které ježkovi neublíží a blechy naopak spolehlivě vyhubí. Tudíž ne - ježek bělobřichý, pokud si ho tedy nezajedete ulovit někam do volné Afriky, blechy nemá.

 

  • Koupání je prý pro ježky stresující záležitost, ale na internetu najdete s koupáním ježků hodně videí. Co si o tom myslíte?

... že existuje mnoho nerozumných lidí, kteří své ježky trápí jen kvůli tomu, že jim jejich hormony velí nechat zvířátka plavat, protože jsou u toho údajně velice roztomilá. A pokud plavat umí, tak to automaticky musí znamenat, že jim to nevadí, alespoň podle některých.

 

Ježek bělobřichý je zvíře převážně afrických savan a polopouští, takže s vodou tolik do styku přirozeně nijak zvlášť nepřichází a už vůbec ji ke koupání nevyhledává. Naopak, pobyt ve vodě pro něj znamená přirozené ohrožení a bezbrannost, jelikož vodě se do klubíčka zkrátka nezkulí. Pro příklad nemusíme chodit daleko: Obyčejná česká liška si třeba s evropskými ježky často pomáhá právě tak, že je dokulí do vody, kde se ježek musí chtě-nechtě rozbalit, aby se neutopil, a tím pádem jí umožní dostat se k bříšku a milého ježečka zbaštit. Komfort to pro ježečka tedy rozhodně není žádný.

Kdysi jsem někde četla, že existuje jedna jedinečná skupina ježků kdesi u Nilu, kteří koupání přijali za své a dobrovolně je praktikují, ale to je skutečně jen raritka.

 

Citlivost ježka na průvan je extrémně nešťastná vlastnost, když je ježeček mokrý. Je to tedy navíc zbytečné riziko.

 

Ježek samozřejmě plavat umí a to zcela instinktivně, aniž by se to musel nějak složitě učit :) Je to dáno pudem sebezáchovy a dalšími vrozenými instinkty a umí to téměř všechna zvířata. Ale berte to spíše tak, že taková kočka plavat umí také, ale když jí dáte do vody, tak nebude šťastná, ani když jí u toho budete kdovíjak vemlouvavě tvrdit, že je u toho vrcholně roztomilá. Zvykovost je ve skutečnosti dána spíše tím, že ježeček časem při pravidelném koupání svým způsobem otupí, protože mu nic jiného ani nezbývá. Je to trošku podobné tomu, když člověk chodí k zubaři. Jednoduše časem pochopí, že se tomu díky vůli vyšší moci stejně nevyhne, a že to pravděpodobně asi i přežije. Ale příjemné to zkrátka není a jen těžko někdy bude. Nejhorší možná varianta tohoto je pak vložit ježečka do lavoru/misky/nádržky s vodou, aniž by si sám měl možnost vybrat, jestli bude na suchu, nebo ve vodě, a pokudmožno ještě jako třeba v umyvadle vše okořenit pro ježka nevyšplhatelnými okraji. Jenže i pokud si bude moci vybrat, je tu zase problém onoho průvanu a tedy rizika ofouknutí.

 

Co se hygieny týče, je ježek docela samostatný a umí se velmi dobře očistit sám i na místech, kam si zdánlivě nedosáhne. Nejlépe je jeho schopnost na taková místa dosáhnout pozorovatelná, když se "pění", tj hází si nějakou vůni do bodlin.

 

Zdravotní záležitosti, které jsou z nějakého důvodu řešitelné jen mokrou cestou, se řeší nejlépe něžnou a citlivou sprchou té správné teploty, následně okamžitým zabalením do ručníku a důkladným vysušením a zbytečně se neprotahují. Takových nevyhnutelných procedur ale mnoho není a pokud Vám je nedoporučí vysloveně zvěrolékař věci znalý, nebo velmi zodpovědný chovatel (a to se z Vaší pozice ověřuje jen velice těžko - tam už nezbývá než věřit v sílu sdružení KCHJ), nemá smysl zvířátko zbytečně stresovat. Pravděpodobně k nim ani nikdy sáhnout nebudete muset.

(obrázek převzat z https://www.vodopady.info)